Budowa domu krok po kroku – jakie materiały kupować w pierwszej kolejności?
Budowa domu, bez względu na wybraną technologię, to proces złożony z przynajmniej kilku etapów, zatem wymaga starannego planowania pod kątem kwestii technicznych i logistycznych. Odpowiednie materiały konstrukcyjne do budowy domu na poszczególnych etapach mają natomiast istotne znaczenie dla jakości, trwałości i energooszczędności budynku, a wiedza na temat kolejności ich zakupu pozwala na optymalizację kosztów oraz sprawne prowadzenie prac budowlanych, bez zbędnych przestojów.
Zasadnicza większość budów składa się z takich etapów, jak fundamenty i ściany nośne, konstrukcja dachu, stolarka otworowa czyli okna, drzwi czy brama garażowa, a następnie instalacje wewnętrzne i na zakończenie budowy – prace wykończeniowe.
Co kupić jako pierwsze czyli fundamenty i ściany nośne
Pierwszym etapem budowy są kwestie związane z przygotowaniem do niej działki, jak również z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń i wykonaniem projektu. Zatem w pierwszej kolejności należy zakupić materiały geodezyjne i pomiarowe, a następnie materiały do prac ziemnych, takie jak żwir, piasek oraz kruszywo na utwardzenie gruntu. Ponieważ pierwszym etapem stricte budowlanym jest wylanie fundamentów, to najpierw należy się zaopatrzyć w zbrojenie oraz beton na fundamenty. Wykorzystuje się tu stal zbrojeniową w postaci prętów bądź siatek oraz beton towarowy lub cement czy bloczki betonowe do fundamentów. Nasze fundamenty muszą też uzyskać jak najlepszą ochronę przed wilgocią, dlatego na tym etapie kupuje się też materiały do budowy hydroizolacyjne – papy, masy bitumiczne czy folie izolacyjne. Odpowiednie wykonanie i zaizolowanie fundamentów pozwoli zapewnić stabilność i trwałość całej konstrukcji, przeciwdziałając również wchłanianiu przez nie wilgoci i powstawaniu uszkodzeń w ich strukturze.
Natomiast po wykonaniu odpowiednio izolowanych fundamentów przystępuje się do wznoszenia ścian nośnych budynku. Najcieplejszy materiał do budowy domu to m.in. pustaki ceramiczne, które są trwałe i dobrze izolują ciepło, bloczki z betonu komórkowego – lekkie, łatwe w obróbce i o wysokiej izolacyjności bądź odporne na ściskanie i dobrze akumulujące ciepło silikaty.
To również dobry moment na zaopatrzenie się w materiały do budowy ścian działowych, a więc bloczki gipsowe, które łatwo się montuje, a do tego zapewniają dobrą izolację akustyczną, a także płyty gipsowo-kartonowe idealne do lekkich ścianek działowych.
W zależności zaś od wybranego materiału do budowy jednego i drugiego rodzaju ścian, należy także kupić odpowiednie zaprawy murarskie bądź kleje.
Co kupić na etapie budowy dachu i montażu stolarki okiennej?
Gdy ściany są gotowe, przychodzi pora na wykonanie konstrukcji stropów i dachu. W zależności od wybranej technologii, strop można wykonać z płyt żelbetowych lub monolitycznych, które są solidne i trwałe oraz stosowane w budownictwie tradycyjnym. Można także skorzystać z lekkich i szybkich w montażu stropów Teriva.
Natomiast budowa dachu wymaga zakupu drewna konstrukcyjnego na więźbę dachową czyli kantówek, łat, kontrłat czy krokwi, dachowej folii lub membrany paroprzepuszczalnej, która będzie chroniła dach przed wilgocią, a także wybranego typu pokrycia dachowego, czy to dachówki ceramicznej, blachodachówki czy też gontu bitumicznego.
Montaż dachu zamyka konstrukcję budynku i wówczas kupuje się materiały do budowy domów służące domontażu stolarki budowlanej czyli okien – najlepiej energooszczędnych, z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, drzwi zewnętrznych – solidnych, antywłamaniowych i odpornych na warunki atmosferyczne oraz bramy garażowej, jeśli jest taka przewidziana. Po zakończeniu tych prac uzyskiwany jest stan surowy zamknięty budynku.
Jakie materiały należy kupić przed montażem instalacji?
Etap prac instalacyjnych to rozprowadzenie prądu, wody i ogrzewania. Konieczny jest zatem zakup materiałów do instalacji elektrycznej, takich jak przewody, rozdzielnice, gniazdka czy przełączniki, elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej w postaci rur (PEX, PVC lub miedzianych) wraz z zaworami, pompami i innymi niezbędnymi akcesoriami. To także moment na zainstalowanie systemu ogrzewania – w zależności od wybranego źródła ciepła, należy nabyć kocioł gazowy bądź pompę ciepła, zakupić system ogrzewania podłogowego bądź kaloryfery.
Co montujemy na koniec?
Ostatni etap budowy domu stanowią prace wykończeniowe, w ramach których kładzione są tynki, podłogi czy elewacja. W zależności od wybranych rozwiązań mogą to być różne materiały – poniżej przykładowy wykaz materiałów budowlanych do budowy domu w końcowym etapie:
- materiały na elewację – tynk silikonowy, mineralny, deski elewacyjne,
- tynki wewnętrzne i gładzie – gipsowe, cementowo-wapienne, akrylowe,
- materiały podłogowe – panele, deski drewniane, płytki ceramiczne,
- farby i materiały malarskie – farby lateksowe, ceramiczne, akrylowe.
Żadnego z etapu prac budowlanych, w tym również wykończenia wnętrza nie można lekceważyć, ponieważ wpływa ono na estetykę i komfort użytkowania domu.
Warto planować zakupy zgodnie z etapami budowy, ponieważ pozwala to na optymalizację kosztów i pomaga uniknąć problemów logistycznych, jeśli np. dany materiał nie będzie dostępny w chwili gdy akurat przychodzi pora na jego montaż, co przyspieszy cały proces budowy domu.