Planując i realizując budowę – bez względu na to czy jest to budowa domu, biurowca czy na przykład lokalu usługowego – trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest bez wątpienia trwałość wszystkich użytych materiałów budowlanych. Truizmem będzie powiedzenie, że musi być ona jak najwyższa. Z trwałością (ale nie tylko z nią!) wiąże się też bezpieczeństwo budowy i użytkowania obiektu. Sprawdź co musisz wiedzieć by kupować bezpieczne materiały budowlane. Pamiętanie o poniższych kwestiach jest niezwykle ważne!

Bezpieczne artykuły budowlane

Bezpieczeństwo na budowie powinniśmy odmieniać przez absolutnie wszystkie przypadki. Nie dotyczy ono wyłącznie przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale też każdego pojedynczego materiału budowlanego.

Na początek sprawdźmy, czy wybierane przez nas produkty posiadają wszystkie wymagane z prawem certyfikaty, atesty i świadectwa zgodności z normami. Dzięki temu będziemy mieli pewność że są to artykuły sprawdzone, których użytkowanie nie będzie zagrażało naszemu zdrowiu czy życiu.

Dla wielu osób ważne jest także to, by wybrane produkty były bezpieczne dla środowiska – dotyczy to zarówno procesu ich produkcji, jak i okresu użytkowania materiału oraz możliwości późniejszej jego bezpiecznej utylizacji bądź recyklingu.

Materiały budowlane dopasowane do wymogów zawartych w projekcie budowlanym

Każdy dobry projekt budowlany zawiera listę materiałów niezbędnych do jego zrealizowania. Często lista ta ma formę nie zestawu bardzo konkretnych produktów, a po prostu postać listy artykułów niezbędnych rodzajów budowlanych i wymogów, jakie muszą one w tym wypadku spełnić. Dopasowanie się do tych wymagań podczas dokonywania zakupów jest absolutnie kluczowe dla bezpieczeństwa inwestycji!

Warto jednak wiedzieć, że powyższe wymogi co do umieszczania w projekcie budowlanych opisu materiałów budowlanych to nie tylko dobra praktyka ale też rzecz, do której przestrzegania zobowiązuje prawo, a dokładnie Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. W paragrafie 4 tego dokumentu znajdziemy między innymi informację o tym, że część opisowa projektu technicznego musi obejmować omówienie rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych stosowanych w tym projekcie.

Klasyfikacja ogniowa wyrobów budowlanych

Dobrze zrealizowana inwestycja budowlana to taka, w której ryzyko wystąpienia pożarów znajduje się na możliwie niskim poziomie. By tak było, wszystkie użyte na budowie produkty powinny posiadać możliwie wysoką klasę w zakresie reakcji na ogień. Klasyfikacja ta mówi o tym, jak zachowuje się dany wyrobów pod wpływem ognia. 

Istnieje siedem podstawowych klas ogniowych obowiązujących na terenie całej Unii Europejskiej. Są to klasy A1, A2, B, C, D, E, F. Najwyższą z nich jest klasa A1. Produkty nią oznaczone to produkty w pełni niepalne, które w kontakcie z ogniem nie wytwarzają kropli czy dymu. Klasa F to natomiast wyroby łatwopalne lub niezbadane pod kątem palności. Dodatkowo wyróżnia się podklasy w zakresie wydzielania dymu (od s1 gdzie dymu nie wytwarza się prawie wcale do s3 gdzie powstaje bardzo dużo gęstego dymu) oraz w zakresie występowania płonących kropli oraz cząstek (od d0 gdzie jest ich brak do d3 gdzie jest ich bardzo dużo).