Myśląc o budowie domu jednym z pierwszych pytań, które powinniśmy sobie zadać, jest to dotyczące zewnętrznych ścian budynku. Ściana jednowarstwowa czy dwuwarstwowa – która okaże się lepsza? Jakie są plusy tych rozwiązań? Kiedy zdecydować się na które z nich? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj odpowiedzi na te i inne kwestie.

Czym powinny cechować się ściany zewnętrzne domu?

Wybór typu ścian zewnętrznych i materiału użytego do ich stworzenia należy zacząć od sprawdzenia izolacyjności cieplnej każdego z rozwiązań. Dzieje się tak dlatego, że właśnie przez te ściany ucieka z budynku nawet do 30% ciepła. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, jaka jest w danym przypadku izolacyjność termiczna, jest sprawdzenie wartości współczynnika przenikania ciepła U. Im niższa jest jego wartość, tym zdecydowanie lepiej. Co równie istotne, dla domów budowanych obecnie wartość współczynnika U nie może być wyższa niż 0,20 W/(m²K). Ściany dwu- czy jednowarstwowe będą miały taką wartość? Odpowiedź jest prosta: każda z nich może spełniać powyższe wymogi. Musimy tylko zadbać o odpowiedniej jakości materiały budowlane i dopilnowanie wszystkich szczegółów podczas wykonywania tych elementów.

Dzięki temu, że ściana będzie posiadała właściwą izolacyjność cieplną, zimą znacząco zaoszczędzimy na rachunkach za ogrzewanie zaś latem będziemy się cieszyli niższą temperaturą w swoich wnętrzach co zmniejszy konieczność korzystania z systemów chłodzących. Można więc powiedzieć, że dzięki ścianom o odpowiedniej termoizolacyjności zyskujemy dom energooszczędny.

Dobry wybór – ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+

Szukając bardzo ciepłego materiału służącego do wznoszenia ścian zewnętrznych jednowarstwowych, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na bloczki Ytong EnergoUltra+. Dostępne są one w dwóch grubościach: 48 cm oraz 36,5 cm. Co ważne, w pierwszych z nich współczynnik przenikania ciepła U wynosi dokładnie 0,15 W/(m²K) co jest wartością znacznie lepszą niż minimalna wartość wymagana prawem. Bloczki 36,5 cm posiadają natomiast współczynnik U wynoszący 0,20 W/(m²K) a więc również odpowiadają na najostrzejsze wymagania Warunków Technicznych które weszły w życie w roku 2021.

Analizując ceny, jakie mają ściany dwuwarstwowe i jednowarstwowe zauważymy, że drugie z rozwiązań jest zauważalnie droższe. Jednak ta niekorzystna różnica jest tylko pozorna. Dzięki bowiem temu, że bloczki Ytong EnergoUltra+ posiadają świetne właściwości termiczne, wykorzystując je nie ma potrzeby umieszczania na ścianach dodatkowej warstwy ocieplenia. Oszczędza się więc i na materiale ocieplającym powierzchnie, i na ekipie budowlanej która to ocieplenie musiałaby wykonać. Oczywiście należy tu podkreślić także skrócenie czasu budowy – wykluczamy z niej bowiem czasochłonne prace nad dociepleniem ścian.

Dodatkowe zalety ściany jednowarstwowej Ytong EnergoUltra+

Ciepło ścian to nie wszystko. By w domu mieszkało się nie tylko komfortowo, ale i zdrowo, do produkcji bloczków Ytong EnergoUltra+ używa się wyłącznie w pełni naturalnych, bezpiecznych surowców czyli wapna, zmielonego kwarcowego piasku oraz wody. Taki skład produktu sprawia dodatkowo, że ściany posiadają właściwości oddychające czyli są paroprzepuszczalne. Znajdują się w nich bowiem tysiące maleńkich porów zapewniający zdrowy klimat wewnątrz naszego domu.

Nie można zapomnieć również o tym, że bloczki Ytong EnergoUltra+ są produktami niepalnymi. Ich klasa reakcji na ogień oznaczona jest jako A1. Jest to najwyższa z klasyfikacji ogniowych informująca o tym, że omawiane produkty są w pełni niepalne czyli, mówiąc inaczej, nie ulegają zapłonowi podczas bezpośredniego kontaktu z ogniem i nie wydzielają płonących kropel czy trujących gazów.

Kolejne plusy ścian jednowarstwowych Ytong EnergoUltra+ to:

Podsumowując: jednowarstwowa ściana zewnętrzna Ytong Energo Ultra+ to wybór optymalny pod bardzo wieloma kątami. Jeśli chcesz mieć dom ciepły, bezpieczny i zbudowany w optymalnej cenie – jednoznacznie warto postawić na to rozwiązanie.