By budowa domu czy innego typu obiektu przebiegała płynnie, na jej terenie musi być zachowany odpowiedni porządek. Dzięki niemu unikniemy niepotrzebnego chaosu i sprawimy, że wszystko będzie odbywało się należycie szybko. Co więcej, zwłaszcza kupując więcej materiałów budowlanych na zapas musimy pamiętać o tym, by je przechowywać nie tylko w należytym ładzie, ale i w prawidłowy sposób wpływający na zachowanie trwałości produktów. W poniższym tekście znajdziesz wszystkie najważniejsze zasady sprawiające, że właściwe przechowywanie materiałów budowlanych będzie dla Ciebie w pełni bezproblemowe.

Podstawowe normatywy składowania materiałów budowlanych

Każdy z rodzajów materiałów budowlanych ma swoje indywidualne wymagania dotyczące jego przechowywania. Jest jednak kilka kwestii które są wspólne bez względu na typ produktu.

Po pierwsze, nawet jeśli magazynowanie materiałów budowlanych odbywa się pod dachem, przestrzeń ta powinna być przewiewna, dobrze wentylowana. Składowanych materiałów nie wolno opierać o ściany budynków, o parkany czy o słupy napowietrznych linii kablowych – zbytnie obciążenie tych konstrukcji mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia oraz do szkód w samych materiałach. Z kolei minimalne bezpieczne odległości składowanych produktów od stałych stanowisk pracy to minimum 5 metrów, a od zabudowań czy ogrodzeń – 0,75 metra.

Dodatkowe kwestie które trzeba uwzględnić planując składowanie materiałów budowlanych, to:

izolacja od wilgoci – aby produkty nie przejmowały wilgoci obecnej w ziemi, konieczne jest właściwe oddzielenie ich od niej. Służyć może do tego folia, paleta bądź inny rodzaj warstwy izolacyjnej

  • temperatura – powinna być stała i znajdująca się na umiarkowanym poziomie. Zarówno bowiem częste zmiany temperatur, jak i ich zbyt niskie czy zbyt wysokie poziomy mogą uszkadzać nasze produkty,
  • wilgotność – najlepiej, jeśli w miejscu przechowywania produktów będzie ona wynosiła ok. 50%. Gdy będzie ona znacząco niższa, może dochodzić do przesuszania i pękania produktów, z kolei przy wilgotności znacząco wyższej materiały będą narażone na korozję czy działanie pleśni i grzybów,
  • promieniowanie słoneczne – długie wystawienie produktów na intensywne promieniowanie UV może sprawić, że będą one blaknąć a ich struktura będzie się osłabiać,
  • izolacja od wilgoci – aby produkty nie przejmowały wilgoci obecnej w ziemi, konieczne jest właściwe oddzielenie ich od niej. Służyć może do tego folia, paleta bądź inny rodzaj warstwy izolacyjnej.

    Należy mieć na uwadze także to, że każdy producent ma swoje indywidualne wymagania jeśli chodzi o magazynowanie materiałów na placu budowy które znajdzie się na opakowaniach produktów. Koniecznie należy się z nimi zapoznać przed przewiezieniem produktów na budowę!

    Składowanie materiałów na placu budowy – zasady dla poszczególnych typów materiałów

    Wspomniane wyżej zalecenia producentów to jedno. Jeśli jednak nie możemy w danej chwili się z nimi zapoznać, warto znać ogólną specyfikę przechowywania produktów w zależności od ich rodzaju. Dzięki jej poznaniu składowanie materiałów budowlanych na placu budowy zawsze będzie przebiegało we właściwy sposób.

    Najbardziej odporne materiały budowlane możemy przechowywać pod gołym niebem. W tej grupie produktowej znajdują się między innymi pustaki oraz cegły które ustawiamy na paletach w pojedynczych warstwach czy luzem w stosach mających wysokość nie większą niż 2,5 metra. W mroźne dni przykrywamy je plandeką. Do artykułów odpornych zaliczane są także:

    A jak składować materiały budowlane o większej wrażliwości? Koniecznie trzeba je umieszczać minimum pod wiatą, stosując odpowiednie podkłady z krawędziaków czy desek. Styropiany dociążamy i stawiamy możliwie daleko od rozpuszczalników i smoły. Ceramikę i beton komórkowy każdorazowo pozostawiamy na paletach. Smoły i lepiki ustawiamy skierowane otwarciami ku górze. Papy trzymamy pionowo (jeśli są dostarczone w rolkach) bądź układamy jednowarstwowo na paletach. Rolki folii układamy płasko. Z kolei drewno kładziemy na paletach bądź klockach tak, by miało ono przewiew od spodu.
    Ostatnią grupą materiałów budowlanych są materiały które muszą być koniecznie magazynowane w zamkniętych budynkach. Do tej grupy zalicza się rozpuszczalniki, farby, cement, gips, wełna mineralna czy płyty g-k.