Kamień to materiał który w budownictwie znany i wykorzystywany jest od lat. Ze względu na swój niepowtarzalny, naturalny wygląd wprowadza bowiem do budynków wyjątkową, szlachetną elegancję. Ma on jednak także swoje wady. Jego obróbka jest trudna a trwałość nie zawsze zadowa. Dodatkowo stale wzrastające wymogi związane z termoizolacją sprawiają, że nie zawsze jest to materiał najlepszy. Na szczęście jednak można zachować naturalny wygląd kamienia uzyskując jednocześnie materiał trwalszy, prostszy w opracowaniu i posiadający lepsze właściwości termiczne. Wystarczy, że wybierze się nowoczesne panele kwarcowe na elewacje. W tym artykule podpowiadamy jak wykonać ich prawidłowy montaż.

Dlaczego warto zamontować panele elewacyjne kwarcowe?

Dobrych, sprawdzonych rozwiązań pozwalających zabezpieczyć i ozdobić zewnętrzne ściany budynku jest przynajmniej kilka. Płyty kamienne, płyty mozaikowe czy tynki mozaikowe to tylko niektóre z nich. W ostatnim czasie coraz popularniejszym materiałem jest także panel kwarcowy na elewacje. Czym wygrywa on z powyższymi produktami?

Omawiany materiał cechuje się bardzo dużą trwałością, jednocześnie jednak jest o wiele lżejszy niż różnego typu płyty, przez co nie obciąża zbytnio ścian. Dodatkowo zyskuje on poprzez swoją elegancję, odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci oraz stosunkowo prosty montaż. Do tego dodajmy chociażby szeroki wybór kolorów które łatwo jest dopasować do swojego indywidualnego gustu.

Co jest potrzebne by założyć panele kwarcowe na ściany?

Aby zainstalować elewacyjne panele kwarcowe potrzebujemy, oprócz samych paneli, przede wszystkim gruntu w kolorze do nich zbliżonym, polimerowego kleju dedykowanego do elewacyjnych okładzin oraz zabezpieczającego, bezbarwnego lakieru. Poza tym podstawowym systemem potrzebne będą nam różnorodne narzędzia, w tym miarka, malarska taśma, dobra paca zębatkowa, poziomica (najlepiej laserowa), kątowniki, krzyżyki, wałki, pędzle, nożyki, ściereczki, gąbki oraz wiaderko z wodą.

Panel kwarcowy elewacyjny – montaż

Aby poprawnie zamontować panel kwarcowy elewacja pracę musimy zacząć od dokładnego przygotowania podłoża. Obejmuje ona usunięcie ze ściany wszystkich zabrudzeń, osuszenie powierzchni a także jej wyrównanie (jeśli jest taka potrzeba) przy użyciu na przykład siatki i kleju do siatki.

Krok drugi to precyzyjne rozplanowanie położenia poszczególnych paneli tak, by ostateczny efekt był odpowiednio elegancki a jego uzyskanie nie wymagało wykonywania wielu docinek. Co ważne, omawiane panele można układać zarówno od prawej, jak i od lewej strony budynku, tak od dołu, jak i od góry.

Plany gotowe? Czas na porządne gruntowanie ścian. Używamy tu gruntu dedykowanego tego typu panelom zwracając uwagę na to, by jego kolor był możliwie zbliżony do barwy samych paneli. Równie istotne jest to, by grunt był rozprowadzony jak najbardziej równomiernie, co wpłynie na równą przyczepność powierzchni.

Zanim ostatecznie położymy elewacyjny kamień kwarcowy trzeba jeszcze zająć się rozprowadzeniem po spodzie każdego panela warstwy bezbarwnego kleju. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się zębata paca. Istotne jest to, by nie aplikować kleju na zbyt wiele paneli wprzód. Zanim bowiem dojdziemy do ostatniego z oklejowanych paneli klej może już nieco wyschnąć, przez co będzie słabiej trzymał.

Panele przyklejamy do ściany poprzez mocne dociśnięcie ich do powierzchni tak, by klej pokrył cały spód panela a jego nadmiar został wyciśnięty poza panel. By idealnie docisnąć produkt warto użyć dłuższej, czystej pacy lub czystego dociskowego wałka do tapet. Istotne jest tu to, by nadmiar kleju szybko zbierać powierzchnię przemywając mokrą ścierką bądź gąbką.

Co dalej? Czas na zabezpieczenie paneli dwoma warstwami lakieru, przy czym drugą z warstw aplikujemy po około czterech-pięciu godzinach od nałożenia pierwszej. Lakier musi znaleźć się też w powstałej na nich fudze. Przy samych panelach lakier można nanosić wałkiem zaś w fugach niezbędne będzie użycie pędzla mającego krótkie włosie. Kluczowe jest również to, że po lakierowaniu panele nie powinny mieć kontaktu z wodą przez przynajmniej dobę.