Drewno to jeden z podstawowych materiałów budowlanych, który łączy w sobie funkcjonalność i naturalny, szlachetny wygląd. Jest to również materiał bardzo trwały, jednak pod warunkiem, że zostanie odpowiednio przygotowany do budowy, a następnie będzie właściwie chroniony i konserwowany. Prawidłowe zabezpieczenie drewna przed jego ułożeniem oraz regularna konserwacja drewna konstrukcyjnego w czasie użytkowania budynku to warunki uniknięcia zniszczeń spowodowanych przez wilgoć, szkodniki czy grzyby. Zatem jak dbać o drewniane elementy konstrukcyjne, jakich preparatów używać i jak skutecznie konserwować użyte do budowy drewno? To wyjaśniają specjaliści Metalbud.

Jak zabezpieczyć drewno budowlane przed ułożeniem?

Zanim użyje się elementów drewnianych do konstrukcji budynków, konieczne jest ich odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie, a proces ten składa się z kilku kluczowych kroków. Po pierwsze taki materiał musi zostać odpowiednio wysuszony, ponieważ stopień wilgotności drewna ma kluczowe znaczenie dla jego późniejszej trwałości. Poziom wilgotności drewna na konstrukcje budowlane powinien mieścić się w przedziale od  15 do 18%, w zależności od warunków użytkowania. Warto stosować drewno suszone w procesie komorowym, ponieważ w jego ramach eliminowane są zarodniki grzybów i zmniejsza się też ryzyko pękania drewna podczas eksploatacji. Równie istotny etap przygotowania drewna na konstrukcje to wstępna impregnacja drewna budowlanego. Oznacza ona proces zabezpieczania drewna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, dlatego zanim drewno zostanie ułożone, warto pokryć je preparatami impregnacyjnymi, chroniącymi przed wilgocią, grzybami i pleśnią, a także owadami takimi, jak korniki. Najskuteczniejsza jest impregnacja ciśnieniowa, w trakcie której preparaty są wtłaczane głęboko w strukturę drewna. Z kolei w przypadku, gdy stosujemy impregnowanie drewna konstrukcyjnego powierzchniowe, do nakładania produktu stosuje się pędzle, wałki lub metodę natryskową. I jeszcze jeden ważny element zabezpieczania drewna konstrukcyjnego – zastosowanie preparatów przeciwogniowych. Jest to szczególnie ważne, jeślidrewniane elementy będą narażone na działanie ognia, jednak warto taką ochronę zastosować dodatkowo w każdym przypadku, ponieważ takie preparaty spowalniają proces spalania drewna, czyniąc przebywanie w budynku bezpieczniejszym.

Jak konserwować drewniane elementy budynków po ułożeniu?

Odpowiednio przygotowane do ułożenia i zamontowane drewno budowlane wymaga dalszej ochrony oraz regularnej konserwacji drewna budowlanego. Podstawą jest tu ochrona przed wilgocią czyli jednym z głównych czynników, które powodują niszczenie drewna. Aby uchronić elementy konstrukcyjne przed zawilgoceniem, należy stosować preparaty hydrofobowe, zapobiegające wchłanianiu wody, jak również farby i lakiery na bazie środków impregnujących – impregnaty solne do drewna czy impregnat do starego drewna konstrukcyjnego. Nie bez znaczenia jest także właściwa wentylacja pomieszczeń oraz odpowiednia izolacja, która zabezpiecza drewno przed kontaktem z wilgotnym podłożem. Kolejny element konserwacji użytego do budowy drewna to regularne przeglądy jego stanu. Drewniane konstrukcje powinny być regularnie sprawdzane pod kątem pojawienia się różnych oznak uszkodzeń, takich jak pęknięcia, odbarwienia i naloty grzybowe czy też ślady po obecności owadów. Jeśli dojdzie do takich uszkodzeń, wówczas warto użyć preparatów naprawczych, a w przypadku grzybów lub owadów zastosować środki biobójcze. Dla zachowania trwałości drewna oraz jego wizualnego piękna, niezbędne jest też jego regularne malowanie i lakierowanie. W zabezpieczeniu powierzchni drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz czynnikami atmosferycznymi wsparciem będą dedykowane do drewna lakiery, bejce czy oleje.  

Jakie preparaty sprawdzą się w ochronie i konserwacji drewna?

Chcąc zachować właściwości techniczne, jak i wizualne drewna konstrukcyjnego należy je konserwować przy użyciu właściwych produktów, których wybór zależy przede wszystkim od rodzaju drewna, ale także jego przeznaczenia oraz warunków eksploatacji. Najczęściej stosowane preparaty do ochrony i konserwacji drewna to impregnaty do drewna, które chronią przed wilgocią, pleśnią, grzybami i owadami. Stosuje się także olejowanie drewna, w szczególności w stosunku do drewna eksponowanego, ponieważ oleje nadają powierzchni naturalny wygląd i zabezpieczają ją przed wilgocią. Z kolei lakiery i bejce tworzą ochronną powłokę, która zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami atmosferycznymi. Są także specjalistyczne środki ochrony drewna budowlanego, jak środki biobójcze, które eliminują grzyby i owady atakujące drewno oraz preparaty przeciwogniowe spowalniające proces spalania drewna. Warto przy tym stosować produkty renomowanych producentów, posiadające odpowiednie certyfikaty i spełniające normy bezpieczeństwa.

Drewniane elementy konstrukcyjne są niewątpliwie pięknym elementem budynków, a przy odpowiednim przygotowaniu i dalszej konserwacji, również trwałym. Zasadniczą kwestią jest prawidłowe przygotowanie drewna przed jego ułożeniem, jak również jego regularna pielęgnacja i ochrona po zakończeniu budowy. Stosowanie profesjonalnych preparatów impregnujących, olejów, lakierów oraz środków biobójczych pozwoli więc cieszyć się trwałością i estetyką drewnianych konstrukcji przez wiele lat.