Wkręty to akcesoria budowlane i remontowe, które w zależności od ich rodzaju, służą do łączenia różnych materiałów – drewna, metalu, betonu czy płyt gipsowo-kartonowych. Wybór odpowiedniego do podłoża typu wkrętów zapewnia solidne i długotrwałe połączenia, dostosowane do specyfiki danego materiału oraz obciążenia, jakie wkręty muszą unieść.

Jakie są typy wkrętów?

Najbardziej popularnym typem wkrętów są te przeznaczone do drewna. Mogą mieć charakter uniwersalny, wówczas mają gwint ułatwiający wkręcanie bez potrzeby wcześniejszego wiercenia w materiale. Stosuje się je do montażu elementów drewnianych oraz drewnopochodnych. Do twardszego drewna lepiej zaś zastosować wkręty hartowane, które mają zwiększoną odporność na obciążenia mechaniczne. Z kolei w połączeniach meblowych i konstrukcyjnych, że potrzebna jest nie tylko trwałość, ale i estetyka połączeń, stosuje się wkręty z łbem stożkowym lub walcowym.

Kolejną ważną grupę wkrętów stanowią te przeznaczone do metalu. Najczęściej wybierane są wkręty samogwintujące bądź samowiercące. Pierwsze z nich tworzą gwint w materiale podczas wkręcania, zatem nie ma potrzeby wcześniejszego gwintowania otworów, natomiast drugie posiadają specjalną końcówkę wiertniczą, umożliwiającą bezpośrednie mocowanie do blach i profili stalowych. Jeśli natomiast wkręty mają służyć w konstrukcjach metalowych narażonych na działanie wilgoci, to wówczas najlepiej zastosować wkręty nierdzewne i ocynkowane.

Popularnym materiałem wykończeniowym są płyty gipsowo-kartonowe i im także dedykowane są osobne typy wkrętów. Wszystkie wkręty systemowe do G-K wykonane są z innego materiału, stosuje się odmienną metodę utwardzania i ochrony powierzchni – są to zawsze wkręty stalowe z powłoką fosfatowaną. Powstała w ten sposób warstwa ochronna jest odporna na wysokie temperatury, stanowi skuteczną ochronę antykorozyjną oraz jest dobrym podkładem pod farby i lakiery. Głównym powodem tych zmian jest fakt, że gips ma bardzo wysokie własności korozyjne, więc użycie „zwykłego” wkręta spowoduje powstawanie rdzawych zacieków już po kilku dniach. Podstawowe wkręty do płyt g/k, czyli fosfatowane wkręty stalowe, występują w dwóch rodzajach:

  • z gwintem grubym do mocowania płyt gipsowo-kartonowych przy konstrukcji drewnianej,
  • z gwintem drobnym (gwint podwójny) – do mocowania płyt gipsowo-kartonowych przy konstrukcji z profili metalowych.

Wkręty można także stosować do betonu i cegły. Te bez kołków umożliwiają bezpośrednie mocowanie w betonie bez konieczności stosowania kołków rozporowych. Natomiast wkręty ramowe wykorzystuje się do montażu okien, drzwi oraz elementów elewacyjnych w twardych podłożach.

Nie można tu pominąć specjalistycznych typów wkrętów, które wykorzystuje się przy konstrukcjach dachowych, a mianowicie wkrętów farmerskich, wyposażonych w podkładkę uszczelniającą, które wykorzystuje się do mocowania blach dachowych i płyt falistych. Wkręty do drewna mają głęboki i szeroki gwint, który umożliwia wkręcanie się w drewno i zapewnia solidne połączenie. Natomiast wkręty do metalu mają płytszy i bardziej skomplikowany gwint, który pozwala na pewne i trwałe mocowanie w metalowych powierzchniach. Wkręty do więźby dachowej o większej długości, z mocnym gwintem, umożliwiają  trwałe łączenie elementów konstrukcyjnych dachu.

W pracach wykończeniowych i remontowych, a także w konstrukcji mebli wykorzystuje się wkręty do płyt OSB i MDF. W przypadku pierwszego z materiałów charakterystyczny jest specjalny, ostry gwint zapewniający pewne osadzenie w materiałach drewnopochodnych, a w drugim gwint drobniejszy, który w połączeniu ze wzmocnioną konstrukcją  pozwala na montaż bez ryzyka pęknięcia materiału.

Co ciekawe, za pomocą wkrętów można także mocować elementy z tworzyw sztucznych. Są stosowane w mocowaniu elementów plastikowych, takich jak obudowy i profile PVC, a charakteryzuje je łeb soczewkowy.

Bezpłatna wycena