Śruby i nakrętki jako elementy systemów mocowań, umożliwiają precyzyjne i wytrzymałe łączenie materiałów, ale z możliwością ich późniejszego demontażu. Różnią się rodzajem gwintów, kształtem oraz zastosowaną powłoką ochronną, a stosuje się je zarówno w lekkich, jak i ciężkich konstrukcjach oraz połączeniach dekoracyjnych, gdy niezbędna jest wysoka estetyka.

śruby - Metalbud (1)

Jakie są rodzaje śrub i do czego się je wykorzystuje?

Najbardziej uniwersalnym rodzajem są śruby i nakrętki zabezpieczające sześciokątne, które wykorzystuje się w budownictwie, w montażu konstrukcji stalowych oraz drewnianych. Ich charakterystyczny pod względem kształtu łeb umożliwia dokręcanie kluczem, co jest wygodne oraz zapewnia mocne i trwałe połączenie. W budownictwie, ale również w przemyśle czy meblarstwie stosuje się często śruby imbusowe, dla których charakterystyczne jest specjalne gniazdo na klucz imbusowy w główce. Jeśli zależy nam na połączeniu, które zmieści się w każdej przestrzeni i będzie estetycznie wyglądało, wówczas możemy wykorzystać śruby z łbem stożkowym, które za sprawą swojej budowy, po montażu licują się z powierzchnią materiału. Śruby z łbem walcowym także zapewniają mocne połączenia, a używane są tam, gdzie niezbędne jest równomierne rozłożenie nacisku, np. w maszynach i konstrukcjach stalowych.

Ciekawym rozwiązaniem do zastosowania przy łączeniu elementów drewnianych są śruby do drewna nazywane gwoździowymi, ponieważ nie stosuje się przy nich nakrętek. Mają większą średnicę i wyraźny gwint dla lepszego trzymania w materiale. W budownictwie stosuje się także śruby do betonu przeznaczone do mocowania elementów w twardych podłożach, takich jak beton czy cegła.

nakrętki - Metalbud (1)

Jakie są typy nakrętek?

Chociaż typów nakrętek jest dużo, to najczęściej stosowane są nakrętki sześciokątne, używane do większości śrub w budownictwie i mechanice. Z kolei wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą wibracje i niebezpieczeństwo luzowania się przez nie połączeń, stosuje się nakrętki samokontrujące, wyposażone w elementy zabezpieczające, np. w postaci wkładki nylonowej. Ciekawy typ nakrętek to te skrzydełkowe, nazywane też nakrętkami motylkowymi, które umożliwiają szybkie dokręcanie bądź luzowanie bez użycia narzędzi. Z kolei tzw. nakrętki kołpakowe wykorzystuje się w estetycznych połączeniach, gdy konieczne jest zakrycie wystającego końca śruby.

Bezpłatna wycena