Dzisiejsze budownictwo coraz częściej sięga po nowoczesne, innowacyjne materiały, zapewniające konstrukcjom większą trwałość, stabilność, jak również precyzję wykonania w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych. Jednym z takich materiałów są dwa rodzaje drewna do konstrukcji więźb dachowych – drewno KVH i drewno BSH. Czym są te coraz bardziej popularne rozwiązania i dlaczego warto rozważyć ich zastosowanie? Wyjaśniamy.

Jakie właściwości i przeznaczenie ma drewno KVH?

KVH to skrót od niemieckiego Konstruktionsvollholz – rodzaju certyfikowanego, suszonego komorowo drewna konstrukcyjnego wysokiej jakości, które jest przeznaczone do budowy elementów nośnych, takich jak więźba dachowa, ściany szkieletowe czy stropy. Są to wysoko przetworzone produkty konstrukcyjne, wytwarzane przede wszystkim z drewna świerkowego lub sosnowego, a drewno KVH wymiary sięgają długością nawet do 13 metrów, z łączeniami na tzw. mikrowczepy. Wykorzystywane jest tu drewno o wilgotności poniżej 15%, co pozwala wyeliminować ryzyko powstawania wypaczeń i pęknięć.  Drewno konstrukcyjne KVH jest czterostronnie strugane i ma fazowane krawędzie, co powoduje, że jest zarówno estetyczne w wyglądzie, jak i bezpieczne w montażu. Dodatkowo drewno jest sortowane pod względem wytrzymałości, a każda belka spełnia określone normy konstrukcyjne.

Czym jest drewno BSH i do czego się je wykorzystuje?

BSH – z niemieckiego Brettschichtholz to drewno klejone warstwowo, powstające przez sklejenie kilku warstw drewnianych lameli, co pozwala uzyskać belki o wyjątkowej stabilności i bardzo wysokiej nośności. Każda belka z drewna BSH złożona jest z kilku sklejonych warstw drewna o ułożeniu równoległym do włókien i może mieć długość nawet powyżej 20 metrów. Ważną cechą, jaką posiada drewno klejone warstwowo BSH jest jego niezwykła wytrzymałość na zginanie i obciążenia, oferując dużo lepsze parametry niż posiada lite drewno. Nawet przy bardzo dużych przekrojach drewno się nie odkształca. Belki BSH są dostępne w dwóch wariantach – widocznym, idealnym do zastosowań estetycznych, jak i  konstrukcyjnym.

Kiedy warto zastosować drewno KVH i BSH zamiast rozwiązań tradycyjnych?

Najczęściej te nowoczesne i bardzo trwałe rozwiązania są stosowane do budowy więźby dachowej, w szczególności w miejscach, gdzie wymagana jest precyzja, trwałość i odporność na odkształcenia, kiedy jako zamiennik klasycznej konstrukcji z drewna litego sprawdzi się drewno KVH, a tam gdzie konieczne jest zastosowanie większej rozpiętości belek bez ich podpierania – drewno konstrukcyjne klejone BSH.

To także materiały wykorzystywane coraz częściej do budowy domów szkieletowych i prefabrykowanych, ponieważ gwarantują precyzję wymiarów i stabilność. Podobnie sprawdzą się w przypadku nowoczesnych konstrukcji otwartych, takich jak altany, wiaty, ogrody zimowe czy nawet wnętrza budynków, ponieważ drewno BSH umożliwia tworzenie łuków czy ram przy zachowaniu pełnej funkcjonalności.

Dlaczego warto wybrać drewno KVH i BSH?

Prezentowane rozwiązania mają wiele zalet. Charakteryzuje je brak pęknięć, wypaczania się czy powstawania na nich grzybów – za sprawą suszenia komorowego drewno nie pracuje i nie wymaga chemicznej impregnacji. Belki są też łatwe w obróbce i montażu będąc materiałem gotowym do natychmiastowego użycia. To również wyższa nośność i estetyka, ponieważ drewno klejone BSH jest nie tylko mocniejsze, ale i świetnie prezentuje się w nowoczesnych projektach. Całości dopełnia ekologiczny charakter tego materiału oraz jego trwałość.

Zarówno drewno KVH, jak i BSH to alternatywa dla tradycyjnego drewna konstrukcyjnego, która się opłaca, stanowiąca niewątpliwie przyszłość nowoczesnego budownictwa drewnianego. Dzięki znakomitym parametrom technicznym i estetycznym, choć na pierwszy rzut oka mogą być droższe, to w praktyce dają oszczędność na montażu, obróbce, jak również na trwałości konstrukcji.