Jak przewozić i magazynować ciężkie materiały budowlane?
Transport oraz składowanie materiałów budowlanych ciężkich to ważne aspekty każdej inwestycji budowlanej, a niewłaściwa logistyka w tym zakresie może doprowadzić do uszkodzeń materiałów, opóźnień w realizacji projektów, a nawet zagrożenia dla zdrowia i życia wykonujących prace budowlane i remontowe. Jakie są więc najlepsze praktyki dotyczące przewozu i magazynowania ciężkich materiałów budowlanych, takich jak beton, stal, cegły czy drewno konstrukcyjne? Wyjaśniamy.
Jak transportować ciężkie materiały budowlane?
Transport materiałów budowlanych ciężkich uzależniony jest od typu produktu, który ma być przewożony. W pierwszej kolejności należy zatem dokonać wyboru właściwego środka transportu, odpowiadającego specyfice przewożonych materiałów. Materiały sypkie takie, jak piasek, żwir czy cement najlepiej przewozić w specjalistycznych naczepach samowyładowczych lub w tzw. big-bagach umieszczonych na paletach. Jeśli zamawiamy beton, to zostanie on przywieziony specjalnym betonowozem popularnie nazywanym gruszką, ponieważ tylko w ten sposób będzie możliwe utrzymanie mieszanki w odpowiedniej konsystencji.
Specjalistyczne przyczepy wraz z pasami zabezpieczającymi i klinami będą natomiast niezbędne do transportu materiałów o większej powierzchni i rozmiarach, jak różnego typu elementy prefabrykowane – płyty betonowe czy belki stalowe. Z kolei cegły, pustaki i bloczki betonowe są zazwyczaj przewożone na paletach wykorzystując transport HDS materiały budowlane.
Przy transporcie materiałów ciężkich należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu ładunku, stosując w zależności od typu materiału pasy mocujące i kliny stabilizujące, które zapobiegają przesuwaniu się ładunku w trakcie jazdy, folie stretch i siatki zabezpieczające chroniące przed rozsypaniem i uszkodzeniami, a także odpowiednie oznakowanie transportu za pomocą sygnalizacji świetlnej i tablic ostrzegawczych, jeśli przewożony ładunek jest ponadgabarytowy.
Jak bezpiecznie przechowywać ciężkie materiały budowlane?
Miejsce i sposób na składowanie materiałów budowlanych na placu budowy, podobnie jak w przypadku transportu, zależą od typu materiału, zatem najpierw trzeba dokonać wyboru takiego miejsca pod kątem nośności podłoża, ochrony przed warunkami atmosferycznymi oraz dostępności dla sprzętu transportowego. Oto, jak prawidłowo składować różne typy materiałów:
- materiały sypkie przechowuje się w silosach, kontenerach lub workach typu big-bag, unikając przechowywania na otwartej przestrzeni, gdzie mogą być narażone na działanie wilgoci,
- elementy betonowe – prefabrykaty z betonu powinny być ustawiane na równym i stabilnym podłożu, z użyciem drewnianych przekładek,
- stal i konstrukcje metalowe – należy przechowywać na specjalnych regałach lub stojakach, aby uniknąć ich deformacji, a jeśli nie jest to zrobiona fabrycznie, należy je zabezpieczyć przed korozją, np. stosując pokrycia antykorozyjne,
- cegły i bloczki betonowe najlepiej znoszą składowanie materiałów budowlanych na paletach, najlepiej w suchym miejscu, przykrywając je dodatkowo plandeką.
Kolejną kwestią obok samego miejsca magazynowania materiałów jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników, które mogłyby wpłynąć na trwałość, strukturę bądź mechaniczne uszkodzenia produktów. Wilgoć i opady atmosferyczne mogą osłabiać strukturę niektórych materiałów takich jak np. cement czy elementy drewniane, dlatego warto je składować w zadaszonych magazynach lub przynajmniej pod plandekami ochronnymi. Również temperatury ujemne bądź duże wahania temperatur mogą wpłynąć na trwałość materiałów, dlatego istotne jest ich przechowywanie w odpowiednich warunkach termicznych. Dodatkowo trzeba wszystko układać w sposób stabilny, zapobiegając przewróceniu się lub uszkodzeniu podczas przemieszczania.
Dodatkowo, w czasie transportu i magazynowania materiałów budowlanych ciężkich trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności i stosować się do przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności używać odpowiedniego sprzętu, odpowiednio oznakować strefy składowania i transportu oraz wykonywać regularne kontrole czy ze składowanymi materiałami nie dzieje się coś niepokojącego.
Efektywne zarządzanie transportem i magazynowaniem ciężkich materiałów budowlanych wymaga zatem odpowiedniego planowania oraz logistyki, a kluczowe jest tu dopasowanie środków transportu do rodzaju materiałów, odpowiednie zabezpieczenie ładunku oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, co pozwoli na minimalizowanie strat materiałowych i zwiększenie efektywności realizacji projektów budowlanych.