Budowa domu to rzecz niezwykle kosztowna. Dodatkowo sporo osób ma nieco za małe pojęcie na jej temat, dlatego też podczas kupowania materiałów budowlanych popełnia sporo pomyłek których można dość łatwo uniknąć. I właśnie po to powstał ten tekst: by pomóc wam w uniknięciu błędów podczas zakupu materiałów wykorzystywanych na budowie. Jak zrobić bezbłędne zakupy? Na co zwracać uwagę podczas ich planowania? Zapraszamy do naszego poradnika.

  1. Gdzie kupować materiały budowlane?

Nawet, jeśli w swojej okolicy masz market budowlany czy mały, zaprzyjaźniony sklep budowlany, przy konieczności zakupu większej ilości materiałów budowlanych warto wybrać się do sprawdzonej hurtowni budowlanej Metalbud w Łasku. Kupisz w niej produkty mające jakość wyższą niż artykuły kupowane w innych punktach, a jednocześnie ich cena nie będzie wcale dużo wyższa. Dodatkowo będziesz mógł skorzystać z fachowego doradztwa oferowanego przez specjalistów pracujących w tej hurtowni.

  1. Kiedy najlepiej kupować materiały budowlane?

Ekipa budowlana umówiona, za kilka dni ma rozpocząć pracę. A Ty jeszcze nic nie kupiłeś. Zero cementu, cegieł i jakichkolwiek innych niezbędnych materiałów budowlanych. Biegniesz więc na szybko do pierwszego lepszego sklepu i realizujesz swoją listę zakupów. Uwaga! Nigdy tak nie rób! Kupowanie wszystkiego na ostatnią chwilę to najprostsza droga do tego, by przepłacić. Nie masz bowiem czasu na porównywanie ofert cenowych czy jakości produktów i bierzesz to, co jest akurat dostępne w sklepie. Dużo lepiej jest zacząć poszukiwania materiałów budowlanych nawet na kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Spokojne zakupy rozłożone na etapy będą zazwyczaj tańsze i mniej nerwowe niż te robione na ostatnią chwilę.

  1. Postaw na trwałe materiały budowlane

Wiele osób podczas zakupów materiałów budowlanych chce stawiać na rozwiązania tańsze, bardziej atrakcyjne cenowo. Ale, uwaga!, nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Niższa cena równa się bowiem niejednokrotnie niższej jakości i trwałości produktów. Początkowo zapłacimy więc mniej ale później będziemy narzekać z powodu zmniejszonej wytrzymałości artykułów budowlanych, obniżonej ich wytrzymałości na uszkodzenia czy szybszego zużywania się.

  1. Dopasuj materiały budowlane do lokalnych warunków 

Kolejny bardzo częsty błąd przy zakupie materiałów budowlanych wiąże się z nieuwzględnieniem podczas ich wyboru specyfiki obszaru na którym znajduje się nasza budowa, w tym warunków klimatycznych. Przykładowo, budowa na terenie suchym będzie wymagała użycia zupełnie innych produktów niż ta, którą przeprowadzamy na terenie wilgotnym. Ta druga generuje konieczność użycia materiałów mających zwiększoną odporność na działanie wilgoci.

  1. Sprawdź parametry produktów wymienione w projekcie budowlanym

Każdy dobry projekt budowlany zawiera specyfikacje produktów które powinny być użyte podczas jego realizacji. Oczywiście, możesz zazwyczaj kupić materiały budowlane o parametrach wyższych niż zakładane, jednak nigdy nie kupuj tych mających parametry niższe. W ten sposób sprawisz, że budowa nie będzie odbywała się w sposób bezpieczny i bezpieczne nie będzie też późniejsze użytkowanie budynku.

  1. Jakość ponad estetyką

Wybierając płytki ceramiczne, drewno na schody i poręcze czy kamienie na elewację zazwyczaj pierwsze, na co zwracamy uwagę, to wygląd tych produktów. Zupełnie (lub prawie zupełnie pomijamy przy tym ich jakość, trwałość czy wytrzymałość mechaniczną. Takie działanie to bardzo częste pomyłki przy wyborze materiałów budowlanych. Pomyłki, które mogą nas później sporo kosztować. Bo co nam przyjdzie po tym, że dany artykuł będzie wyglądał pięknie, skoro za stosunkowo niedługi czas będziemy musieli go wymienić na nowy?

  1. Bezpieczeństwo materiałów budowlanych i ich zgodność z normami

Każdy artykuł budowlany dopuszczony do sprzedaży na terenie naszego kraju musi posiadać certyfikaty zgodności z określonymi normami. Ich posiadanie przez produkt świadczy o tym, że jest to produkt bezpieczny, wytworzony zgodnie z prawem obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Inne ważne dokumenty które warto sprawdzić to ocena techniczna produktu, deklaracja właściwości użytkowych, atesty PZH i PTE oraz certyfikaty ekologiczne. Nie wszystkie z nich są wymagane prawem, nie każdy produkt będzie je więc posiadał. Ale jeśli artykuł będzie nimi oznaczony to z pewnością zwiększy to bezpieczeństwo późniejszego jego użytkowania.