Pustaki szalunkowe – alternatywa dla tradycyjnych fundamentów
Fundamenty stanowią bazę budynku i to od prawidłowości ich wykonania zależy nie tylko trwałość wznoszonej budowli, ale i bezpieczeństwo jej użytkowników. Również w tym zakresie pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, stanowiące alternatywę dla tradycyjnych metod, a jednym z nich są pustaki szalunkowe. Czym one są, jak powstają i kiedy warto je zastosować? Przyjrzyjmy się bliżej tej technologii.
Czym są pustaki szalunkowe i w jaki sposób powstają?
Pustaki szalunkowe są elementami prefabrykowanymi, produkowanymi z betonu lub mieszanki betonowo-keramzytowej. Ich cechą charakterystyczną jest budowa przypominająca kształtkę lub ramkę, natomiast główną rolą jest formowanie ścian fundamentowych lub konstrukcyjnych bez konieczności stosowania klasycznego i dość czasochłonnego deskowania. Pustaki szalunkowe posiadają otwartą strukturę, a to powoduje, że po ustawieniu ich w odpowiedniej konfiguracji można je wypełnić betonem konstrukcyjnym, tworząc stabilną i trwałą ścianę fundamentową lub nośną.
Pustaki betonowe szalunkowe powstaje poprzez nalanie betonu do specjalnych form, następnie zagęszczenie mieszanki poprzez wibrowania, a później suszenie i utwardzanie całości. Do betonu mogą zostać dodane dodatkowe składniki, powodujące wzrost wytrzymałości pustaka szalunkowego (włókna polipropylenowe) lub zapewniające lepsze właściwości izolacyjne (keramzyt). Zazwyczaj wymiary pustaków szalunkowych to ok. 50 cm długości, 25 cm wysokości i od 20 do 30 cm szerokości.
Jakie zalety mają pustaki szalunkowe i do czego można je stosować?
Zastosowanie pustaków szalunkowych może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim przyspieszają one budowę, ponieważ nie ma konieczności montowania tradycyjnych szalunków z desek czy sklejki. Są też łatwe w montażu, ponieważ układanie z nich można porównać do budowania z klocków. Ich użycie nie wymaga więc użycia specjalistycznego sprzętu, ani też dużego doświadczenia. Ponad to, pustaki szalunkowe zalane betonem tworzą solidną konstrukcję, która jest przy tym bardzo nośna. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala również na znaczną oszczędność materiałów, a także obniżenie kosztów robocizny, ponieważ zmniejszeniu ulega ilość drewna na szalunki, a do tego czas pracy się skraca, a to generuje realne oszczędności. A jeśli przy tym użyte zostaną pustaki szalunkowe keramzytowe, to wówczas dodatkowo zapewnią lepsze parametry izolacyjne niż sam beton. I jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta tego materiału – otóż chodzi o wszechstronność zastosowań, ponieważ takie pustaki sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym, ale również w ogrodzie.
Z pustaków szalunkowych można bowiem budować fundamenty pod domy jednorodzinne i budynki gospodarcze, stawiać z nich ściany oporowe, ogrodzenia i podmurówki, zbiorniki wodne w postaci m.in. basenów i oczek wodnych, ale również piwnice i garaże podziemne. W przypadku gdy stawiamy fundamenty z pustaków szalunkowych, to materiał ten nie tylko pełni rolę szalunku, ale także powoduje, że cała konstrukcja ulega wzmocnieniu.
Czy warto używać pustaków szalunkowych do fundamentów?
Pustak szalunkowy fundamentowy jest nowoczesnym materiałem, który świetnie sprawdza się w miejscu tradycyjnie do tej pory stosowanych produktów i technologii. Szczególnie polecany jest tam, gdzie ważna jest szybkość budowy, ale również optymalizacja kosztów robocizny. Zapewniają z pewnością solidną podbudowę dla budynku, co czyni je świetnym rozwiązaniem zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i w przypadku budowy obiektów przemysłowych lub małej architektury.
Pustaki szalunkowe są więc nowoczesną i praktyczną alternatywą dla tradycyjnych fundamentów, a w przypadku wielu projektów mogą znacznie usprawnić realizację inwestycji, łącząc nowoczesne podejście budowlane z ekonomią i wytrzymałością.