W ostatnich latach niesłabnącą popularność zdobywają naturalne, ekologiczne, a przy tym niebanalne rozwiązania dotyczące aranżacji i wykańczania wnętrz. Jednym z nich jest tynk japoński, który stanowi egzotyczną, ale przy tym wyjątkowo praktyczną alternatywę dla tradycyjnych farb, tapet czy tynków dekoracyjnych. Chociaż tynk ten ma orientalne pochodzenie, to może być z powodzeniem stosowany również w nowoczesnych, europejskich projektach i to nie tylko w domach prywatnych, a także w przestrzeniach komercyjnych. Czym zatem jest ten rodzaj tynku i co warto wiedzieć o jego zaletach i zastosowaniu? Wyjaśniamy.

Czym jest tynk japoński i jakie ma cechy użytkowe i estetyczne?

Tynk japoński to rodzaj dekoracyjnego wykończenia ścian, który zalicza się do grupy tynków strukturalnych i ekologicznych, a jego cechą charakterystyczną jest niezwykle ciekawa faktura wynikająca z obecności naturalnych włókien celulozowych, bawełnianych, jedwabnych czy lnianych, a niekiedy również takich składników, jak bambus, mika, brokat czy drobinki minerałów. Wszystkie te składniki są zmieszane z bezpiecznym spoiwem zazwyczaj bazującym na celulozie, tworząc bądź to gotową do użycia, bądź też rozrabianą z wodą masę. W efekcie uzyskujemy strukturę, która przypomina połączenie eleganckiej tkaniny i tynku o wyrazistej fakturze, co daje zarówno efekt miękkości, jak i głębi, czyniąc tynki japońskie niebanalnym rozwiązaniem.

Japoński tynk ozdobny jest chętnie wybierany ze względu właśnie na te walory – piękny wygląd i nietypowa struktura, dzięki którym ściana nim wykończona zyskuje unikalny, trójwymiarowy wygląd, a w zależności od zastosowanego rodzaju mieszanki, powierzchnia może być subtelnie perłowa, lekko brokatowa, matowa lub przypominać ręcznie tkany materiał. Wygląd to jednak nie jedyna cecha, która przemawia za zastosowaniem tynku japońskiego. Otóż posiada on również doskonałe właściwości akustyczne i termoizolacyjne, ponieważ naturalne włókna w strukturze tynku wytłumiają dźwięki oraz poprawiają izolację cieplną. Ma to istotne znaczenie w pomieszczeniach o dużym pogłosie, gdzie tynk japoński akustyczny sprawdzi się doskonalelub w mieszkaniach zewnętrznych. Ponadto jako materiał naturalny, tynk tego typu jest przyjazny dla alergików i środowiska, ponieważ nie zawiera lotnych związków organicznych, jest antystatyczny i nie przyciąga kurzu, a także oddychający, co powoduje, że jest to wybór doskonały dla osób z alergiami. Kolejna zaleta tynku japońskiego to jego grubość i plastyczność, które pozwalają ukryć drobne niedoskonałości powierzchni, jak nierówności, rysy czy delikatne pęknięcia tynku bazowego. Stąd też jego użycie nie wymaga również idealnie gładkich powierzchni. W przeciwieństwie do farb czy tapet, tynk japoński można punktowo naprawić bez widocznych różnic w fakturze, przygotowując niewielką ilość materiału i nakładając na uszkodzony fragment. A do tego tynk japoński nakładanie jestłatwe i czyste, odbywa się bowiem ręcznie za pomocą pacy, wałka lub szpachli. Nie ma tu więc konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi, a prowadzone prace są czyste, bez pyłu i intensywnych zapachów.

Gdzie i kiedy warto zastosować tynk japoński?

Tynk japoński doskonale będzie się komponował z wieloma typami wnętrz, zarówno zaaranżowanymi w sposób klasyczny, jak i nowoczesny. W salonach i sypialniach wizualnie ociepli wnętrze, doda elegancji, stanowiąc doskonałą kompozycję z drewnem, metalem czy kamieniem naturalnym. Z kolei tynk japoński na klatce schodowej czy korytarzach sprawdzi się ze względu na swoją odporność na drobne uszkodzenia oraz możliwość napraw, co jest istotne w miejscach intensywnie użytkowanych. W gabinecie czy miejscu do relaksu, dzięki swoim właściwościom tłumienia pogłosu, pozytywnie wpłynie na akustykę oraz atmosferę wnętrza.

Należy jednak pamiętać, że tynk dekoracyjny japoński nie jest wodoodporny, zatem nie należy go stosować w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą, takich jak chociażby kabiny prysznicowe. W przypadku łazienek można go stosować jedynie na powierzchniach suchych.

Tynk japoński warto zastosować, kiedy chcemy nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, dodać mu przytulność, unikając przy tym masowych, powtarzalnych rozwiązań. Sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie ściany mają niedoskonałości, a gładzenie lub malowanie ich byłoby kosztowne i czasochłonne. To również rozwiązanie ekologiczne i zdrowe, zatem szczególnie polecane do pokoików dziecięcych czy sypialni.

Powierzchnia pokryta japońskim tynkiem to naturalna elegancja w nowoczesnym wydaniu, propozycja dla osób szukających czegoś więcej niż tradycyjne rozwiązania w postaci farb czy tapet. Oryginalne tynki japońskie to nie tylko wykończenie ściany – to dekoracja sama w sobie, będąca kompromisem pomiędzy funkcjonalnością a wyjątkową estetyką.