Gdzie wyrzucić styropian budowlany?
Styropian budowlany to materiał, który niezwykle często wykorzystywany jest przede wszystkim do izolowania przegród budowlanych w budynkach, czyli ścian i stropów. Wydawać by się mogło, że jeśli po zakończeniu budowy lub remontu zostaną nam jego resztki, te czyste powinniśmy wyrzucić do kontenera na śmieci z tworzywami sztucznymi, zaś te brudne – do pojemnika na odpady budowlane. Nic jednak bardziej mylnego. Jeśli nie wiesz, co zrobić ze styropianem z budowy, przeczytaj poniższy wpis. Znajduje się w nim dokładne wyjaśnienie wszystkich możliwości związanych z utylizacją tego typu pozostałości budowlanych.
Gdzie oddać styropian po budowie?
Co do zasady budowlany styropian jest pianką polistyrenową będącą najzwyklejszym tworzywem sztucznym. Jednak, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (art. 101a) wszystkie odpady budowlane, także ten, należy zbierać i przekazywać do utylizacji selektywnie, w oddzielnych pojemnikach. W żadnym więc razie nie powinniśmy umieszczać styropianu budowlanego wraz z innymi domowymi tworzywami sztucznymi. Jeśli byśmy tak zrobili, może na nas zostać nałożona administracyjna kara pieniężna przewidzian przez artykuł 194. punkt 1 ustęp 6a wyżej wspomnianej ustawy.
Jak pozbyć się styropianu po budowie by nie zapłacić kary? Istnieją na to dwa najczęściej stosowane rozwiązania. Bodaj najczęściej wybieraną formą jest zlecenie jego wywozu specjalistycznej firmie która zabierze od nas wszystkie odpady budowlane, a więc nie tylko styropian ale też ceramikę, gruz, ścinki drewna czy opakowania po materiałach budowlanych. W zależności od tego, jak dużo odpadów planujemy utylizować, powyższe przedsiębiorstwo za odpowiednią opłatą podstawi nam kontener o dopasowanej wielkości bądź worek na odpady typu big bag. W ustalony dzień pracownik firmy przyjedzie odebrać odpady i mamy problem z głowy. Ta usługa jest oczywiście odpłatna. Jej cena zależna jest przede wszystkim od ilości odpadów oraz ich rodzaju.
Gdy odpadów mamy niewiele i chcemy zaoszczędzić na ich utylizacji, wtedy istnieje inna odpowiedź na pytanie: gdzie wyrzucać styropian budowlany. Są nią punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (tak zwane PSZOK-i). Każda gmina ma obowiązek utworzyć przynajmniej jeden PSZOK, ale na terenie większych gmin czy w miastach PSZOK-ów jest często więcej. Co jednak ważne, gdy takich punktów jest więcej niż jeden, nie każdy musi przyjmować odpady budowlane. Warto więc wcześniej zadzwonić i upewnić się, że w danym miejscu będziemy mogli się pozbyć danych odpadów. Co do zasady utylizacja odpadów budowlanych w PSZOK-ach jest darmowa. Jednak na każdy dom czy mieszkanie obowiązują roczne limity ograniczające ilość danych śmieci, jaką można bezpłatnie zostawić w punkcie. Należy też pamiętać, że odpady do PSZOK-u musimy przywieźć samodzielnie i niejednokrotnie odczekać na ich oddanie w kolejce wraz z innymi osobami chcącymi zrobić to samo co my.
Dla osób bardziej kreatywnych które mają gdzie na swojej posesji przechować odpady budowlane mamy propozycję numer trzy. Jak pozbyć się styropianu z budowy gdy pozostały nam jego większe, niepołamane, czyste arkusze? Przygotujmy na nie nieco miejsca w garażu, komórce czy innym zadaszonym pomieszczeniu. Nie będą one wtedy przeszkadzały na co dzień, a gdy będziemy chcieli ocieplić szybko budę dla psa, piwniczkę, zagrodę dla królika, domek narzędziowy na działce, kurnik czy szopę – bez wątpienia bardzo się nam one przydadzą.
Oczywiście wtedy, gdy pozostały nam pełne, nierozpakowane opakowania wspomnianego materiału, można jeszcze coś innego zrobić ze styropianem budowlanym. Istnieją internetowe platformy z ogłoszeniami lokalnymi (takie jak OLX) w których za darmo lub za niewielką opłatą możemy pozostawić informację o tym, że chcemy sprzedać zbędny nam, pełnowartościowy produkt. Oprócz ceny warto dodać w nich zdjęcie sprzedawanego towaru oraz napisać kilka słów o nim. W ten sposób odzyskamy zazwyczaj nie pełną wartość produktu, ale przynajmniej jej sporą część. A przy budowie czy remoncie każda oszczędność jest przecież na wagę złota.