Cegła jest chętnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie, zawdzięczając to swojej trwałości i estetyce. Niestety jednak ceglana elewacja może z czasem stracić swój urok, na skutek oddziaływania warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy promieniowanie UV, a także pod wpływem zanieczyszczeń miejskich. Te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na  kondycję muru z cegły, jeśli nie zadbamy o jego odpowiednie zabezpieczenie. I tu właśnie wkracza hydrofobizacja cegły. Na czym polega ten proces i czy rzeczywiście warto go przeprowadzić? Wyjaśniamy.

Na czym polega hydrofobizacja i w jaki sposób chroni ściany z cegły?

Hydrofobizacja w budownictwie jest procesem impregnacji powierzchni materiałów budowlanych. Wskutek tego procesu nabierają one właściwości odpychających wodę, co w odniesieniu do cegły oznacza, że krople wody nie wsiąkają w jej strukturę, ale spływają po powierzchni materiału, do tego ściana zachowuje swój naturalny wygląd, ponieważ impregnat działa wewnętrznie i nie tworzy widocznej warstwy ochronnej na powierzchni cegieł.

Dlaczego hydrofobizacja cegły jest ważna?

Impregnacja cegły preparatami hydrofobowymi daje szereg korzyści, przedłużając żywotność i estetykę ceglanych ścian. Przede wszystkim są one chronione przed niszczącym wpływem wilgoci i od nasiąkania wodą, ponieważ cegła, w szczególności ta porowata, jak klinkier czy cegła licowa, bardzo intensywnie chłonie wodę, która wnika w jej pory i szczeliny, a później w niskich temperaturach zamarza, powodując pękanie powierzchni i erozję całego muru.

Hydrofobizacja elewacji stanowi również barierę dla powstawania solnych wykwitów na ceglanym murze. Są to białe naloty powstające wskutek migracji soli rozpuszczonych w wodzie, które są nieestetyczne, a do tego niestety trudne do usunięcia, a hydrofobizacja znacząco ogranicza ich powstawanie. To również ochrona przed glonami i grzybami, które doskonale rozwijają się w wilgotnym środowisku. Impregnowana powierzchnia nie utrzymuje wilgoci, a to znacząco zmniejsza ryzyko porastania elewacji.

Dzięki takiej ochronie i przeciwdziałaniu różnym destrukcyjnym zjawiskom, cegła zachowuje swój kolor i fakturę przez długie lata, co wpływa na żywotność postawionych z niej murów, a także na ich estetykę.

Jakie środki stosuje się do hydrofobizacji cegieł?

Impregnaty hydrofobowe do cegły można zasadniczo podzielić na dwie grupy:  silikony i siloksany oraz fluoropolimery. Najczęściej stosowane są produkty z pierwszej grupy, które głęboko wnikają w strukturę cegły, zapewniając trwały efekt hydrofobowy, nawet do 10 lat. Są przy tym paroprzepuszczalne, zatem ściana oddycha. Z kolei hydrofobizacja cegieł produktami z drugiej grupy zapewnia jeszcze większą odporność na agresywne warunki, takie jak chociażby wpływ kwaśnych deszczy, jednak stosuje się je rzadziej ze względu na mniejszy wybór i dostępność, a także relatywnie wyższą cenę.

Preparaty do hydrofobizacji murów ceglanych są dostępne w postaci gotowych do użycia impregnatów w formie płynnej, które można nakładać metodą natryskową, a także za pomocą pędzla lub wałka, jak również w formie aerozolu, co jest rozwiązaniem idealnym do pokrywania mniejszych powierzchni oraz detali architektonicznych. Warto przy tym pamiętać, aby zawsze wybierać środek przeznaczony do danego typu cegły, ponieważ nie każdy impregnat sprawdzi się np. na klinkierze czy cegle wapienno-piaskowej.

W jaki sposób przeprowadza się hydrofobizację?

W pierwszej kolejności należy przygotować impregnowaną powierzchnię, a więc dokładnie oczyścić ją z kurzu, mchów, starych powłok oraz wykwitów, dodatkowo naprawiając ewentualne uszkodzenia.  Należy także mur wysuszyć, ponieważ aby środek mógł wniknąć w strukturę cegły, to musi ona być sucha. Po takim przygotowaniu ściany przechodzi się do hydrofobizacja muru preparatem impregnującym – zazwyczaj wystarczy nałożenie jednej warstwy, jednak jeśli nasza powierzchnia jest bardzo chłonna to wówczas zaleca się zastosowanie dodatkowo drugiej warstwy. Czas schnięcia preparatów jest zróżnicowany, zależy od preparatu, a także warunków pogodowych i zazwyczaj trwa od 24 do 48 godzin, kiedy to impregnacja osiąga pełne właściwości.Hydrofobizacja ścian z cegieł jest inwestycją, która się opłaca pod każdym względem – zarówno technicznym, jak i estetycznym. To bardzo prosta, a przy tym skuteczna ochrona elewacji przed wilgocią, brudem i porastaniem, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego wyglądu muru. Ważny jest przy tym jednak dobór odpowiedniego preparatu oraz profesjonalne wykonanie impregnacji.