Deski elewacyjne mają bardzo wiele zalet. Po pierwsze: wyglądają po prostu pięknie i dodają budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Po drugie: mamy możliwość bardzo dużego wyboru ich rodzajów, a przez to łatwego dopasowania do naszego gustu i potrzeb. Po trzecie: omawiany materiał posiada wieloletnią trwałość, jest wysokoodporny zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie warunków atmosferycznych. Co więcej, jest to rozwiązanie zapewniające dodatkową izolację ścian, a także stosunkowo łatwe w montażu. I to właśnie o tej ostatniej kwestii – czyli montażu – chcemy dziś nieco więcej napisać. Jak położyć deskę elewacyjną w prawidłowy sposób? O czym musimy pamiętać wykonując tę czynność?

Deska elewacyjna jak montować – kroki początkowe

Zanim zaczniemy mówić o tym, jak układać deskę elewacyjną, warto wspomnieć o tym co będzie nam potrzebne do tego typu prac. Oczywiście kluczową kwestią są tu same deski. Mogą być to deski drewniane (najczęściej z syberyjskiego modrzewia, skandynawskiego świerku, sosny, kanadyjskiego cedru lub pochodzącego z Malezji lub Indonezji drewna meranti), ale nie tylko. W sklepach spotkamy bowiem także deski kompozytowe, metalowe czy te z PCV które z powodzeniem imitują rozwiązania z naturalnego drewna. Dodatkowo musimy wyposażyć się w listwy montażowe, odpowiednie gwoździe bądź wkręty, narzędzia (młotki, wiertarki, piły) oraz materiał izolujący (o ile planujemy z niego korzystać).

Czy to już czas na właściwy montaż desek elewacyjnych? Zdecydowanie nie. Zanim go wykonamy musimy jeszcze przygotować ścianę. Zaczynamy od oczyszczenia jej z zabrudzeń, w tym z kurzu. Przyda się do tego na przykład dobrej jakości myjka ciśnieniowa. następnie konieczne jest wypoziomowanie ściany i uzupełnienie największych ubytków w niej występujących oraz zabezpieczenie powierzchni przed działaniem wilgoci.

Jak kłaść deskę elewacyjną – właściwy montaż

Elewacyjne deski mają ten ogromny plus, że można je instalować na niemal wszystkich materiałach z których wykonane są ściany. Pianobeton, beton, ceramiczne pustaki, cegły, kartonowo-gipsowe płyty, szpachle czy szpachlowo-klejowe zaprawy – każdy z nich przy prawidłowej instalacji będzie dobrze trzymał omawiany materiał. Ważne jest tylko to, by podłoże było niepylące, suche, spoiste, trwałe i odpowiednio chłonne dla wody. nie może być więc ono pomalowane farbami olejnymi czy pokryte płytkami ceramicznymi.

Oczywiście zanim zajmiemy się tym, jak mocować deski elewacyjne, musimy zdecydować się czy pokrywamy nimi cały budynek czy też tylko część jego ścian. Gdy już to wiemy musimy pamiętać, że powyższe deski układa się zawsze pod kątem 45° i można to robić zarówno pionowo, jak i poziomo. Co więcej, montaż zwłaszcza rozwiązań z naturalnego drewna nie może być zbyt ścisły – drewno bowiem stale pracuje odpowiadając na aktualne warunki pogodowe.

To, jak położyć deski elewacyjne na ścianie, zawsze zaczynamy od stworzenia rusztu (stelażu) z drewna bądź metalu. Co istotne, ruszt drewniany należy dokładnie zaimpregnować. Gotowe? Bierzemy się za konstruowanie łat oraz kontrłat które umieszcza się na ruszcie co czterdzieści-sześćdziesiąt centymetrów. Materiał, z którego są zrobione te elementy, powinien mieć właściwości zbliżone do tych jakie mają wybrane elewacyjne deski. By zapobiec niechcianemu rozwojowi wilgoci, musimy także zadbać o właściwą cyrkulację powietrza między warstwą desek a warstwą izolacyjną. Pomaga w tym pozostawienie wentylacyjnych szczelin w dolnej oraz górnej części instalacji które zabezpiecza się specjalistyczną siatką przeciwdziałającą przed dostawaniem się pod deski owadów czy gryzoni.

Jeśli chodzi o izolację, najczęściej wykorzystuje się tu wełnę mineralną (skalną bądź szklaną) bądź styropian w arkuszach. Na warstwę izolacji kładzie się dodatkową wiatroizolację czyli folię będącą wysokoparoprzepuszczalną membraną działającą wyłącznie w jedną stronę. Dopiero po jej zainstalowaniu możemy się zabrać za ostateczne kładzenie desek elewacyjnych. Mocujemy je do wcześniej wykonanego rusztu używając wkrętów bądź gwoździ. Co istotne – muszą być to produkty nierdzewne, gdyż inaczej z czasem na ścianie mogłyby się pojawić nieestetyczne, rdzawe zacieki. Montaż zawsze zaczynamy od dołu ściany, deski układając piórem w kierunku góry – dzięki temu woda będzie swobodnie spływała ze ściany. Na koniec impregnujemy powierzchnię i gotowe!