Od wielu już lat, jednym z chętnie wybieranych kierunków w aranżacji wnętrz jest styl industrialny, nazywany również loftowym. W niepowtarzalny sposób bowiem łączy surowość, minimalizm i funkcjonalność, wykorzystując przy tym często naturalne, nie poddane obróbce materiały, jak cegła, beton we wnętrzu, metal i drewno. To one właśnie nadają wnętrzom ten nieco fabryczny charakter. Właściwe zastosowanie i przygotowanie materiałów budowlanych w stylu industrialnym pozwala zatem stworzyć przestrzeń o unikalnym, autentycznym wyglądzie.

Jakie cechy ma styl industrialny?

Styl industrialny sięga swoimi korzeniami do zaadaptowanych na przestrzenie mieszkalne budynków poprzemysłowych takich, jak fabryki, magazyny czy hale produkcyjne. Wnętrza tego typu są przede wszystkim minimalistyczne i nieco surowe w wykończeniu, mają odsłonięte elementy konstrukcyjne – metalowe belki, rury czy całe instalacje. W loftowych pomieszczeniach dominują proste formy, a paleta barw jest dość neutralna, z charakterystyczną szarością, czernią, bielą czy odcieniami rdzy. Charakterystyczne jest tu również łączenie metalu, betonu, cegły we wnętrzu, szkła i drewna w jedną spójną kompozycję. Wnętrza loftowe, industrialne to również otwarte przestrzenie, wysokie sufity i duże okna.

Jakie materiały budowlane wpisują się w styl industrialny?

Styl industrialny jest najbardziej autentyczny, jeśli do aranżacji wykorzystuje się nie materiały imitujące np. beton czy zardzewiały metal, ale te naturalne, prawdziwe materiały o surowym wykończeniu, ponieważ dla tego stylu istotne znaczenie mają faktura, tekstura i naturalne niedoskonałości.

Jednym z najważniejszych materiałów wykorzystywanych w industrialnych aranżacjach jest surowy beton we wnętrzu. Stosuje się go zarówno w samych konstrukcjach budowlanych, jak i w elementach wykończeniowych. Jak można go wykorzystać we wnętrzu? Na przykład pozostawiając ściany z surowego betonu, zamiast stosować płyty betonowe czy kafle go imitujące. Również sprawdzą się w takich wnętrzach loftowych posadzki z betonu polerowanego, które nadadzą im minimalistycznego i typowego dla tego stylu, surowego charakteru. Beton we wnętrzach można stosować jeszcze na inne sposoby, np. wykonując z niego elementy wyposażenia wnętrz – blaty kuchenne i łazienkowe, którym beton nadaje surowości i trwałości, czy zlewy kuchenne odlewane w specjalnych formach, aż po dekoracyjne elementy z betonu w postaci donic, lamp, ławeczek. Ważną kwestią jest tutaj odpowiednie przygotowanie takiego betonu. Warto powierzchnie z niego wykonane odpowiednio zaimpregnować, po to, aby nie pylił, ale również nie tracił blasku i nie brudził się.

Kolejnym materiałem budowlanym, charakterystycznym dla wnętrz industrialnych, jest cegła we wnętrzu, nawiązująca do dawnych przestrzeni fabrycznych i magazynowych. Najczęściej wykorzystuje się ją w loftowych wnętrzach do uzyskania odsłoniętej ceglanej ściany.  Sprawdzi się również do budowy prostego w formie kominka, który nada wnętrzu industrialnego klimatu i przytulności. Materiał taki można także z powodzeniem wykorzystać do stworzenia elementów dekoracyjnych, np. zabudowy wnęk czy obudowy słupów podtrzymujących belkowanie sufitu. Korzystając z oryginalnej cegły we wnętrzach należy jednak zawsze pamiętać o jej impregnacji i oczyszczeniu, aby zabezpieczyć ją przed osypywaniem się, jak również chłonięciem brudu czy powstawaniem plam. Najlepiej również fugować cegłę naturalnym materiałem, takim jak cement czy beton, co pozwoli całości zachować industrialny, surowy charakter.

Nieodzownym materiałem wykorzystywanym w industrialnych wnętrzach jest metal. To on właśnie najlepiej podkreśla surowy, nieco techniczny charakter industrialnych wnętrz, dominując w nich w odcieniach czerni, stali czy mosiądzu, chętnie z naturalnymi oznakami rdzy czy patyny. Metal w loftowych aranżacjach można wprowadzić m.in. pozostawiając widoczne rury i instalacje, które  podkreślą fabryczny charakter wnętrza. Również metalowe regały, stoliki i krzesła będą się doskonale komponowały z innymi elementami wystroju, np. tymi wykonanymi z cegły czy drewna. Nie można też pominąć typowych, stylizowanych bądź prawdziwie przemysłowych lamp z metalu. Jak przygotować metal, aby robił we wnętrzu przemysłowym jak najbardziej autentyczne wrażenie? Metal malowany na czarno można np. przetrzeć papierem ściernym, nadając mu w ten sposób efekt postarzenia, natomiast w przypadku takich materiałów, jak mosiądz czy miedź warto pozostawić naturalną patynę, która podkreśla surowy wygląd metalu.

Równowagę w surowym, minimalistycznym wnętrzu industrialnym zapewnią natomiast elementy wykonane z naturalnego drewna, o oryginalnej fakturze, z widocznymi słojami, sękami i innymi niedoskonałościami. Można postawić na drewniane belki sufitowe, podłogi z postarzanych desek oraz meble z litego drewna – stoły, regały, półki i blaty w naturalnym wykończeniu. Trzeba pamiętać jednak o odpowiednim przygotowaniu tego materiału, który musi być zaimpregnowany i zabezpieczony przed wilgocią.