Przepisy prawne i certyfikaty dla materiałów budowlanych
Wszystkie materiały budowlane dostępne w sklepach, składach czy marketach budowlanych muszą mieć nie tylko odpowiednią jakość wpływającą na ich wysokie walory użytkowe. Równie ważne jest bowiem to, by były one bezpieczne zarówno podczas wykonywania budowy czy remontu, jak i w trakcie późniejszego codziennego użytkowania przestrzeni. Dlatego też wybierając tego typu produkty należy zwrócić uwagę na to, czy są one zgodne z przepisami jakimi one podlegają. Atesty dla materiałów budowlanych, certyfikaty, oceny techniczne, dokumenty poświadczające zgodność z normami – wszystkie one są równie ważne i informacja o nich powinna się za każdym razem znajdować albo na opakowaniu produktu, albo na ulotce do produktu dołączonej.
Deklaracja zgodności CE dla materiałów budowlanych
Żeby artykuł budowlany mógł być w ogóle dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej (a więc i w Polsce), musi on posiadać deklarację zgodności WE. Często jest ona określana jako certyfikat CE – od znaku graficznego CE który informuje właśnie o zgodności danego produktu z normami unijnymi.
Powyższa deklaracja zgodności jest formą pisemnej deklaracji producenta danego wyrobu (bądź importera lub przedstawiciela produktu) mówiącej o tym, że artykuł jest zgodny z rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego oraz z Dyrektywami Nowego Podejścia które wprowadza Komisja Europejska mającymi ujednolicać system przepisów obowiązujących w całej Unii Europejskiej.
O czym świadczy znak CE dla materiałów budowlanych? Między innymi o tym, że produkt na każdym etapie jego wytwarzania został wykonany zgodnie z prawem europejskim. Co więcej, znak CE to także informacja mówiąca o tym, że producent przestrzega podstawowych wymagań co do bezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz procedur ochrony zgodności.
Ocena techniczna i normy techniczne dla materiałów budowlanych
Na wniosek producenta danego wyrobu może zostać wystawiona ocena techniczna dla materiałów budowlanych znajdujących się w jego ofercie. Wystawiają ją instytuty badawcze wskazane przez ministra właściwego do spraw budownictwa. Taka ocena jest potwierdzeniem właściwości użytkowych zasadniczych charakterystyk danego budowlanggo artykułu. Ocena techniczna zastąpiła wcześniejszą aprobatę techniczną.
Z kolei norma techniczna dla materiałów budowlanych określa to, jakie poszczególne z nich powinny mieć właściwości, wymagania jakościowe oraz termin przydatności. Nasze krajowe normy ustalane są przez Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Jeśli nasz produkt posiada znak zgodności z normą polską jest to potwierdzenie, że spełnia on wymagania PKN i że proces jego produkcji jest nadzorowany oraz badany przez tę niezależną, trzecią stronę.
Deklaracja właściwości użytkowych dla materiałów budowlanych
Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) tworzy unijne standardy dla poszczególnych produktów, w tym dla wyrobów budowlanych objętych normą zharmonizowaną oraz dla wyrobów budowlanych posiadających europejską ocenę techniczną. Każdy producent samodzielnie wystawia deklarację właściwości użytkowych dla wyrobu budowlanego. Tym samym sam ponosi odpowiedzialność za to, że dany wyrób jest zgodny z deklarowanymi właściwościami.
Atest PZH i PTE dla artykułów budowlanych
Poza powyższymi dokumentami istnieją także inne, nieobowiązkowe atesty dla wyrobów budowlanych.
Pierwszym z nich jest atest higieniczny wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (PZH). Posiadanie go oznacza, że dany artykuł jest w pełni bezpieczny dla życia i zdrowia użytkowników pod kątem przeznaczenia, zastosowania, składu chemicznego, oddziaływania na środowisko. Dbając o swoje bezpieczeństwo lub zdrowie możemy także sprawdzić, czy wybierany produkt posiada rekomendację wydaną przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Certyfikaty ekologiczne dla artykułów budowlanych
Coraz więcej ludzi dba o to, by kupowane przez nich produkty były przyjazne dla środowiska. Dlatego też liczni producenci wyrobów budowlanych oznaczają swoje produkty właśnie certyfikatami środowiskowymi. Jakimi? Jest ich kilka.
Przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji przyznawany jest Eko-znak. Otrzymują go produkty spełniające wymogi związane z ochroną, środowiska, ochroną zdrowia oraz ekonomicznym wykorzystaniem naturalnych zasobów.
Komisja Europejska wyróżnia wyroby przyjazne środowisku nadając im znak Ecolabel. Podczas przyznawania tego znaku przedstawiciele jednostki certyfikującej skupiają się na sprawdzeniu procesu przetwarzania surowców oraz na produkcji ostatecznego towaru. Badane jest, czy te działania przebiegają prawidłowo pod kątem minimalizacji niepożądanego wpływu na naturalne środowisko.