Podstawową funkcją stropów – czyli przegród poziomych umieszczanych pomiędzy kondygnacjami – jest prawidłowe przenoszenie obciążeń między nimi. Ale warto pamiętać, że to nie jedyne zadanie tych elementów. Dobre stropy powinny bowiem także gwarantować bezpieczeństwo oraz komfort codziennego użytkowania przestrzeni co osiąga się poprzez ich właściwą ognioodporność, izolacyjność (zarówno tę akustyczną, jak i termiczną), sztywność oraz wytrzymałość. Zastanawiając się nad tym, jakie rozwiązania spełniają powyższe wymagania, warto zadać sobie pytanie: strop panelowy czy monolityczny, który będzie lepszy i dlaczego?

Lekki strop panelowy Smart

Jednym z tych rozwiązań stropowych, które w ostatnim czasie mocno zyskuje na popularności, jest strop prefabrykowany Smart Konbet dedykowany domom jednorodzinnym o każdej wielkości, budynkom typu bliźniaki i szeregowce, wielokondygnacyjnym blokom mieszkalnym, budynkom gospodarczym, obiektom użyteczności publicznej, garażom czy mniejszym inwestycjom przemysłowym. 

Powyższa deklaracja zgodności jest formą pisemnej deklaracji producenta danego wyrobu (bądź importera lub przedstawiciela produktu) mówiącej o tym, że artykuł jest zgodny z rozporządzeniami Parlamentu Europejskiego oraz z  Dyrektywami Nowego Podejścia które wprowadza Komisja Europejska mającymi ujednolicać system przepisów obowiązujących w całej Unii Europejskiej.

Jest to strop kanałowy, panelowy, modułowy, który ma formę strunobetonowej, sprężonej płyty o szerokości 60 cm. Podstawowymi materiałami używanymi do jego produkcji są betonowa mieszanka o wysokiej klasie oraz zbrojenie mające formę stalowych, sprzężonych ze sobą linek. Każdy panel tworzący strop modułowy Smart posiada 5 odpowiednio zaprojektowanych, podłużnych kanałów dzięki którym płyta jest zdecydowanie lżejsza a jednocześnie zachowana zostaje właściwa nośność całego stropu.

Dlaczego warto postawić na strop typu Smart?

Ilość zalet, jakie posiada prefabrykowany strop Smart Konbet, jest naprawdę duża. Pierwszą z nich jest bez wątpienia bardzo szybki montaż który znacznie skraca całościowy czas inwestycji. Wyspecjalizowana firma korzystając z powyższego rozwiązania w 2 godziny jest w stanie stworzyć aż 100 m stropu. Czynność ta wykonywana jest za pomocą dźwigu HDS.  Pomiędzy ułożone w ten sposób płyty wylewa się mieszankę betonową, po czym należy tylko wykonać dodatkowe elementy zbrojeń – to kończy wszystkie prace nad stropem. Dla porównania: zbrojenie stropu monolitycznego może trwać nawet tydzień.

A co z cenami? Ile kosztuje strop Smart? Dzięki temu, że stworzenie tego typu przegród odbywa się bardzo szybko, koszt wykonania jest zauważalnie niższy od wykonania przegród monolitycznych. Oszczędzamy więc zarówno czas potrzebny na zbudowanie przegrody, jak i pieniądze które wydalibyśmy na więcej roboczogodzin. Co do samej ceny płyt, ostateczna jej wysokość zależy od sposobu zbrojenia i kształtu budynku. Do tego należy doliczyć koszty związane z transportem produktów na miejsce budowy.

Inne plusy, jakie mają stropy panelowe Smart

Stawiając na Smart strop prefabrykowany masz pewność, że przenikanie dźwięków powietrznych czy uderzeniowych zostaje znacznie ograniczone. By zachować taki efekt nie ma konieczności przygotowywania uzupełniających warstw wyciszających takich jak chociażby posadzki na styropianie.

Co równie ważne, strop panelowy Smart opinie ma świetne także dlatego, że kupując go masz pewność najwyższej jakości produktu. Nad cyklem produkcji płyt stały nadzór pełni bowiem specjalistyczne badawcze laboratorium które analizuje cały proces produkcyjny oraz sam produkt końcowy.

Jeśli chcesz jak najmniej obciążać konstrukcję budynku z pewnością docenisz to, że omawiane prefabrykowane stropy należą do jednych z najlżejszych dostępnych na rynku. Ich waga to bowiem tylko ok. 250 kg/m2. Dla porównania, waga stropu monolitycznego to nawet do 400 kg/m2. Różnica jest więc naprawdę duża.

Warto także wspomnieć, że w dużej mierze powyższe stropy nie wymagają wykonywania mokrych prac (są one konieczne tylko na podciągach i wieńcach oraz tam, gdzie nie da się użyć panelowych płyt), nie trzeba ich podpierać za pomocą montażowych podpór (układa się je na przymurowanych kształtkach wieńcowych bądź na poduszce betonowej znajdującej się na murze) oraz o tym, że po ułożeniu płyt, zalaniu połączeń znajdujących się między nimi oraz ułożeniu wieńca strop jest od razu gotowy do przyjmowania obciążeń.